دنیای تجارت الکترونیک

نکاتی از چند استارتآپ آموزشی

0 دیدگاه

متن

اپلیکیشن Knack: پل ارتباطی میان معلم خصوصی و شاگرد

«سمیر قریشی» و «دنیس هنسن»دو تن از جوانانی هستند که نامشان در لیست کارآفرینان زیر ۳۰ سال مجله فوربس به چشم می‌خورد. آنها در اوایل دهه ۲۰ سالگی، اپلیکیشنی طراحی کردند که میان دانشجویانی که به کمک نیاز داشتند و دانشجویان ممتازی که به دنبال تدریس خصوصی بودند، ارتباط برقرار می‌کند. اپلیکیشنی به نام «Knack». این اپ حالا به یک استارت‌آپ تبدیل شده و این دو را در لیست نوآوران برتر آمریکا قرار داده. Knack حالا در بیش از ۵۰ دانشگاه در سراسر آمریکا استفاده می‌شود. شیوع کرونا و روی آوردن دانشجویان به آموزش آنلاین باعث شد تعداد کاربران اپلیکیشن افزایش پیدا کند.
اپلیکیشن Knack: پل ارتباطی میان معلم خصوصی و شاگرد
در ابتدای راه‌اندازی این اپ، دانشجویان هزینه مدرس خود را پرداخت می‌کردند. قیمت توسط خود آنها تعیین می‌شد و ۹/ ۲ درصد مبلغ را برمی‌داشت. اما همزمان با گسترش استفاده از این اپ، مدیران چندین دانشگاه که از کمک Knack به دانشجویان، بسیار راضی بودند دوست داشتند این اپلیکیشن به طور رایگان در دسترس همه قرار بگیرد.

این دانشگاه‌ها تصمیم گرفتند سالانه، هزینه‌ای به اپلیکیشن پرداخت کنند و به مدرسان نیز، میانگین ساعتی ۱۵ دلار بپردازند. به این ترتیب، شرکت، مدل کسب‌وکار خود را تغییر داد. رشد این اپلیکیشن باعث شده ارزش شرکت در مقایسه با زمان تاسیس، یعنی سال ۲۰۱۵، بیست برابر شود.

سمیر ۲۸ ساله، از مزایای تدریس خصوصی هم برای مدرس و هم دانشجو خبر دارد. او در کالج سن پترزبورگ درس خواند و سپس وارد دانشگاه فلوریدا شد. در این دوران، خودش به تدریس خصوصی نیز می‌پرداخت و پس از فارغ‌التحصیلی توانست در شرکت‌هایی مثل اپل و گارتنر کار کند.

زمانی که در گارتنر مشغول به کار بود (که یک شرکت تحقیقات فناوری اطلاعات است)، مادرش به او گفت سمیر در دوران کودکی، در یادگیری با مشکل مواجه بوده. وقتی سمیر ۶ ساله بود، خانواده‌‌اش از دبی به آمریکا رفتند. انگلیسی زبان دوم آنها بود. مادرش به این نتیجه رسید که تدریس خصوصی، بهترین راه کمک به فرزندش است. سمیر می‌گوید: «وقتی مادرم ماجرا را به من گفت، از ارزش و مزایای آموزش دو‌نفره آگاه شدم. همان زمان، اپلیکیشن‌های اوبر و ایر‌بی‌ان‌بی کلی سر و صدا به پا کرده بودند.»

او با دنیس درباره لزوم دسترسی آسان دانشجوها به معلم خصوصی صحبت کرد. و ایده ایجاد ارتباط میان دانشجویانی که به کمک نیاز داشتند و دانشجویان ممتاز همان دوره، شکل گرفت. آنها اسم پروژه را Knack گذاشتند و ساخت اپلیکیشن را آغاز کردند.

سمیر از کارش استعفا داد و با دنیس، در موسسه «گیتور هچری» (وابسته به دانشگاه فلوریدا) ثبت نام کردند. این موسسه به دانشجویان، فضایی برای کار می‌دهد، از آنها حمایت می‌کند و آموزش‌ها و منابع لازم برای تاسیس استارت‌آپشان را در اختیارشان می‌گذارد.

سمیر می‌گوید: «با پس‌اندازهایم، مخارجم را پرداخت می‌کردم و تقریبا هر چه داشتم، وقف Knack کردم.»

آنها از«دیوید سوکر» که فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر داشت و طراحی اپلیکیشن را بلد بود، نیز دعوت کردند به تیمشان بپیوندد. او نیز یکی از موسسان و حالا، مدیر ارشد فناوری شرکت است.

آنها عمدا یک مهندس را به تیمشان آوردند. اگر از یک شرکت خارجی می‌خواستند برایشان اپلیکیشن طراحی کند، هزینه‌هایش سر به فلک می‌کشید.

آنها نسخه بتا Knack را سال ۲۰۱۵ به اجرا درآوردند. استقبال دانشجویان دانشگاه فلوریدا نشان داد سمیر و دنیس، درست فکر می‌کردند و تقاضا برای تدریس «دانشجو به دانشجو» زیاد است. کاربران، پیشنهادها و انتقادهای خود برای بهبود اپلیکیشن را نیز مطرح می‌کردند.

سال ۲۰۱۶، Knack در مسابقات «ایده بزرگ طرح کسب‌وکار»دانشگاه فلوریدا، اول و برنده ۲۵ هزار دلار شد. وقت آن بود که کسب‌وکارشان را جدی به اجرا درآورند و از گیتور هچری، فراتر روند. آنها چند کمک هزینه و سرمایه از دوستان و خانواده دریافت کردند. همه این مبالغ، روی هم ۷۵ هزار دلار شد و دفتر کاری در شهر تمپا فلوریدا، گرفتند. سمیر در آن زمان، یک شغل پاره‌وقت هم داشت. او پیک تحویل شیرینی بود. چند تن دیگر از موسسان نیز همزمان با کار در استارت‌آپ، شغل‌های تمام‌وقت داشتند.

آنها شروع به تبلیغ اپلیکیشن در پردیس‌های دانشگاهی کردند تا هم مدرس جذب کنند و هم شاگرد. بهترین راه برای این کار، فرستادن افرادی تحت عنوان «سفیر» بود تا اپلیکیشن را در گردهمایی‌های دانشگاه‌ها در سراسر آمریکا معرفی کنند.

سمیر می‌گوید: «ما با آنها مصاحبه کردیم و سپس استخدام شدند. ماهی ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار به آنها می‌دادیم، به علاوه لیست تاکتیک‌هایی که خودمان در دانشگاه استفاده کرده بودیم. مثلا می‌گفتیم بروید پیتزا بخرید و دانشجویان را یکجا جمع کنید. آ‌نها را ترغیب کنید که بخواهند درباره اپلیکیشن بیشتر بدانند.»

سمیر و تمیش نیز همزمان، مشغول گسترش اپلیکیشن بودند. به توصیه هیات داوران مسابقات دانشگاه فلوریدا، به سانفرانسیسکو رفتند و سرمایه‌گذارانی از ساحل غربی نیز جذب کردند.

او می‌گوید: «در شهر تمپا، توانستیم یک میلیون دلار سرمایه جذب کنیم.» توصیه سمیر به دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی که ایده‌ای دارند که می‌تواند به اپلیکیشن تبدیل شود این است: «پی آن را بگیرید.» او در ادامه می‌گوید: «ما خیلی نابلد بودیم و همین باعث تاخیر در کارمان شد. من در رشته حقوق درس خوانده بودم و اصلا تجربه کسب‌وکار نداشتم. بیشتر اعضای تیم هم مثل من بودند. ما کلی چیز از منتورها یاد گرفتیم. خیلی مصمم بودیم و از هر جا که می‌شد، پول جمع می‌کردیم.»

او در پایان می‌گوید: «من واقعا عاشق کارآفرینی هستم و خوش‌شانس بودم که توانستم از سازمان Tampa Bay Wave برای راه‌اندازی کسب‌وکارم کمک بگیرم. بی‌تجربگی ما در این زمینه باعث شد فرآیند طولانی‌ای را طی کنیم. خیلی‌ها تجربه‌اش را دارند. فقط کافی است هلشان بدهی و کمی راهنمایی‌شان کنی. امیدوارم بتوانم با کمک به کارآفرینان جوانی که مثل ما هستند، کمکی را که دیگران به ما کردند جبران کنم.»

آناکادمی پلتفرم آموزش آنلاین هندی 440 میلیون دلار سرمایه جذب کرد

در دور جدید سرمایه گذاری صندوق سرمایه میرا (Mirae Asset) و سرمایه گذاران پیشین این طرح یعنی صندوق چشم انداز سافت‌بانک 2 (Softbank Vision Fund 2)، جنرال آتلانتیک و تایگر گلوبال روی این پلتفرم تکنولوژی آموزش یا ادتک‌(Edtech) سرمایه‌گذاری کردند.

این استارت‌آپ در ماه نوامبر سال 2020 نیز جذب سرمایه کرد که البته مقدار این سرمایه‌گذاری فاش نشده و پس از آن این شرکت 2 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

آناکادمی قرار است از این بودجه برای توسعه کسب و کار و تمرکز روی میزان حضور خود در بازار شغلی و مهارت آموزی استفاده کند.

گاوراو مونجال، ‌هم‌بنیانگذار و مدیرعامل این استارت‌آپ، ضمن اعلام این دور از جذب سرمایه گفت: «ما باید محصولات مهمی را ساخته و توسعه دهیم، آناکادمی به مردم کمک می‌کند تا امتحان‌های مهم زندگی خود را پشت سر بگذارند.»

این پلتفرم یادگیری آنلاین که سفر خود را از یوتیوب آغاز کرد و هنوز از این پلتفرم نیز برای آموزش کمک می‌گیرد، دانش آموزان را برای آزمون‌های سخت ورود به دانشگاه و البته طی کردن دوره‌های آموزش عالی یاری می‌کند.

دانش آموزان در اپلیکیشن این شرکت کلاس‌های زنده را مشاهده و در دوره‌هایی برای بررسی دقیق موضوعات مشارکت می‌کنند. این استارت‌آپ بیش از 500 هزار آموزگار در پلتفرم خود دارد که بسیاری از آنها طرفداران بسیاری در یوتیوب دارند. این آموزگاران به فروش اشتراک آناکادمی کمک کرده و در ازای آن کمیسیون دریافت می‌کنند.

آناکادمی ماهانه بیش از 6 میلیون کاربر فعال در بیش از 10 هزار شهر هند دارد که 600 هزار نفر آنها از خدمات پولی این شرکت استفاده می‌کنند.

مونجال(نسخه هندی تنسنت) در مصاحبه‌ای با تک‌کرانچ اعلام کرد که می‌خواهد این استارت‌آپ را به یک غول تکنولوژی اینترنتی در هند تبدیل کند.

هند از جمله کشورهایی است که بیشترین سرمایه گذاری را روی آموزش انجام می‌دهد. این استارت‌آپ در مسیر رشد خود با شرکت‌های متعددی از جمله بایجو (Byju) رقابت می‌کند که با 16.5 میلیارد دلار ارزشمند ترین استارت‌آپ هند است.

همه استارت‌آپ‌های آموزشی هند همانند بسیاری از کشور‌های دیگر در سال گذشته به دلیل قرنطینه و بسته شدن مدارس رشد کرده‌اند.

این استارت‌آپ‌ها همگی برای بازار آموزش آنلاین در هند رقابت می‌کنند که به گفته تحلیلگران گلدمن ساکس، بانک بزرگ آمریکایی، تا سال 2025 بیش از 5 میلیارد دلار بازده مالی خواهد داشت.تا سال گذشته حدود 6 میلیون دانش آموزان هندی از خدمات پولی این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کردند که به گفته تحلیلگران برنستین، شرکت تحلیلگر امور مالی و سرمایه‌گذاری، این رقم تا پایان این دهه به بیش از 70 میلیون نفر می‌رسد.

آناکادمی هفته پیش اعلام کرد که یک بودجه 40 میلیون دلاری را به آموزگاران این پلتفرم اختصاص می‌دهد. مونجال در توییتی گفت: «ما در حال حاضر بیش از 300 آموزگار داریم که بودجه‌ای را فورا دریافت می‌کنند. در پنج سال آینده ما بیش از 40 میلیون دلار را به آموزگاران اختصاص خواهیم داد.»

این سرمایه گذاری جدید در حالی انجام گرفته که استارت‌آپ‌های هندی آمار موفقی در جذب سرمایه داشته و چند شرکت بزرگ نیز در حال بررسی بازار‌های دولتی هستند. استارت‌آپ آفبیزنس (Ofbusiness) که در حوزه بازرگانی شرکتی (B2B) فعال است و یک استارت‌آپ امورمالی محسوب می‌شود هفته گذشته با جذب سرمایه 160 میلیون دلاری در یک دور جدید از جذب سرمایه 1.5 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد و به هجدهمین استارت‌آپ تک شاخ هندی با ارزش بیش از یک میلیارد دلار تبیدل شد؛ هند سال گذشته تنها 11 تک شاخ در داشت.